Rudlåprosjektet trenger penger

12.05.2005
Rudlåprosjektet trenger penger
Leni Andreasson

Ideene er mange, men pengene mangler for å legge skikkelige planer. Nå håper prosjektgruppen at kulturavdelingen vil bidra.

Rudlå har lenge vært et dødt område, som blir lite brukt av befolkningen i nærområdet. Derfor ble Rudlå-prosjektet startet. Man ville se på hva som skulle til for å gjøre området mer attraktivt. En ideedugnad i november ga en masse svar, og gode ideer.
- Vi vil lage gode, fagmessige planer. Det holder ikke at vi sitter å skisser. For å få dette til trenger vi mer penger. Det er det vi venter på nå, og håper på svar så snart som mulig, slik at vi kan komme i gang, sier Leni Andreassen. Gruppen har allerede fått 10 000 kroner av bydelsutvalget, men dette er ikke nok til å få gjort gode planer.

Ideer
I dag brukes området en del av rusa folk, noe som kan holde andre borte fra denne perlen i bydelen. Med tanke på nærheten til byen, det er bare noen få hundre meter til torget, burde Rudlå være et interessant område for hele byen.
- Det var mange spenstige ideer som kom frem. Hvor mye som er gjennomførbart vet vi ikke ennå, sier Andreassen. Av forbedringer som gruppen vil ha gjort merker vi oss lys langs gangområdet, opprusting av lekeplass i vest, med flere lekeapparater og benker. Mange ønsker seg også nett i fotballmålene. Trafikken i Stokkaveien kan også være et hinder for mange i bruken av området.

Andre ting er å stenge deler av Seehusensgate, som skjærer gjennom området, og mest brukes som parkeringsplass i dag. På toppen kan det lages en hyggelig grillplass, og festplass. I steinbruddet ser gruppen for seg et amfi. Kunne gjerne være arena for Rudlåspelet – et fremtidig vikingspill. Området har jo mange historiske kvaliteter.

Landskapsarkitekter
Gruppen håper at disse ideene vil kunne inspirere landskapsarkitektene til å komme med gode konkrete forslag til hvordan Rudla kan se ut i fremtiden.
- Mye er jo bra i dag, og vi forstår ikke helt hvorfor det ikke brukes mer, det kan nok være at det fremstår som litt skummelt på toppen. Befolkningen som har dette som sitt naturlige friområde burde være stort nok sier Andreassen.

Redaktør -

Nyheter

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Når læreren Kay Karisari Solstad ...

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende ...

Ali Jakupovic (30) fra Arendal debuterer ...

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Lars Fredrik Høiby er vokst opp i Stavanger ...

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin debut som lyriker

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin ...

Med diktsamlingen en dråpe er nok trer ...

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Reidar Lund er en forfatter som ikke bare ...

Det hendte

Takk for at du gjorde meg så fine…”

En baker kan stundom ikke tenke seg livet ...

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

For første gang skal gi mang en ting ...

Da byen var en varemesse verd

Det finnes i hvert fall ett byhistorisk eksempel ...

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Det er ikke alltid at tingene er som de synes ...

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Noen rimsmeder har med betydelig alvor forsøkt ...