Minnes ildsjelene bak kvernhusene

14.07.2007
Minnes ildsjelene bak kvernhusene
frøyland og skjørestad kvernhus

Foreningen Riskamuseet tar sikte på en minnemarkering for ildsjelene bak restaureringen av kvernhusene ved Frøylandsbekken. Arrangementet finner sted søndag 9. september kl 14.30.

De to markante ”kvernkarene” Bjarne Skjørestad og Sverre Frøyland gikk bort på slutten av fjoråret. Begge var sentrale i gjenreisingen av kverna og tørkehuset ved Frøylandsbekken, og etter åpningen i 2003 har de to vært aktive i forbindelse med omvisninger for skoleklasser, eldresenter, bydelens befolkning og andre interesserte fra fjern og nær.
De sto også bak produksjonen av steinmalt mel i kverna. Melet holdt høy kvalitet, og har etter hvert blitt en etterspurt vare. Også Bryggebakeren benytter mel fra kverna i sine brød.

Spor frå fortida på Kattaborgå
Men Riskamuseet har flere planer for høsten 2007. Lørdag 25. august arrangerer de tur til Kattaborgå.
”"Kattaborg" kaldes den sydligste af tre steile for det meste ubestigelige fjeldtoppe, der ligger i en række paa grændsen mellom gaardene Eltrevaag og Lauvaasen," står det å lese i gamle skrifter.
Det blir en roleg tur som passer for både gammal og ung. Møt fram på Lauvås bedehus (god parkering) klokken 11.00, så vil Enok Lauvås orientere om spor fra fortida på Lauvås og Eltervåg på det gamle skulehuset frå 1885, som i dag fungerer som bedehus. Deretter blir det tur (ca kl. 12). Fra utsikten (”ca 300 fod over dalbunden”) får du et flott skue. Fra denne bygdeborgen ser du Storaberget på Hogstad og Storaberget på UUsken. Guiden orienterer om gardstun og husmannsplasser på 1800-talet.
Turen varer ca. 2 timer. For interesserte kan det bli en bygdevandring i tillegg på ca 1 time.

Redaktør -

Nyheter

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Når læreren Kay Karisari Solstad ...

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende ...

Ali Jakupovic (30) fra Arendal debuterer ...

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Lars Fredrik Høiby er vokst opp i Stavanger ...

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin debut som lyriker

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin ...

Med diktsamlingen en dråpe er nok trer ...

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Reidar Lund er en forfatter som ikke bare ...

Det hendte

Takk for at du gjorde meg så fine…”

En baker kan stundom ikke tenke seg livet ...

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

For første gang skal gi mang en ting ...

Da byen var en varemesse verd

Det finnes i hvert fall ett byhistorisk eksempel ...

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Det er ikke alltid at tingene er som de synes ...

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Noen rimsmeder har med betydelig alvor forsøkt ...