Nytt magasin om Sandnes

31.08.2011
Nytt magasin om Sandnes
Mannskapet bak Sandnesmagasinet: Markedskonsulent Norunn Kalvatn, markedssjef Per A. Jansen, markedskonsulent Helge Strand, grafisk designer Svein Kåre Gunnarson, journalist Tom Gaudland og redaktør Trond Anfinnsen.

Det er en rykende fersk nyhet du nå holder i hendene. Med Sandnesmagasinet skal vi freidig snike oss inn i mylderet av dagsaviser, helgebilag, ukepresse og rikspresse, og gi Sandnesgauken noe annerledes og nytt.

Selv om mangfoldet av magasiner og tidsskrifter er stort, mener vi at denne utgivelsen fyller et tomt rom. Ingen andre magasiner retter fokuset kun på Sandnes. Et magasin ligger redaksjonelt litt på siden av dagspressen, og fisker fram de litt spesielle historiene, og belyser dem fra en litt annen vinkel. Det skal også vi gjøre.

 

Temasak

Hovedtyngden i hver utgave vil være en langsak, eller temasak, som kommer til å fylle 5-6 sider av hver utgivelse. Her kan vi ta opp saker som fortjener mye spalteplass, og gi en presentasjon med både bredde og dybde. I denne utgaven har vi for eksempel satt fokuset på den formidable veksten vi ser i Sandnes sentrum. Store, friske arealer ligger klar for utvikling, og kvartaler blir revet og skal rives for å gi plass til noe nytt. Hva er dette nye som vokser opp, hvem er det som står bak, og hva skal det fylles med?

 

Dansegalskap

Videre i denne utgaven har vi også sett på en helt spesiell epoke i den lokale kulturhistorien, nemlig det danseglade 50- og 60-tallet. Det var danselokaler i hver eneste liten avkrok i distriktet, og kunne du ikke danse, så stilte du heller svakt med tanke på å få ført genene dine videre. Men de aller fleste kunne danse, og helt spesielle uskrevne regler gjorde også at de fleste fikk noen å svinge seg med på golvet. Når diskoen kom på syttitallet, ble imidlertid alt snudd på hodet.

 

Levende sirkuslegende

Ellers kan du lese om et eiendommelig møte med en levende legende innen omreisende underholdning av gammelt merke. Sirkus Arnardo er på sin 63. sesong, og har satt opp teltet sitt ved Giskehallen. Vi er vant til å se Arild Arnardo med glitter og stas i manesjen. Men også for en sirkuskonge finnes det hverdag og administrative oppgaver. Vi møtte kongen og hans arvtaker før forestillingen.

Bare et par steinkast fra teltet til Arnardo møtte vi en annen underholdningsleder. Asle Andersen har satt Sandnes på det geografiske kartet, og satt en kraftig ring rundt lyseblått på fargekartet. Men opprykk vil han ikke høre snakk om. Etter samtalen med suksesstreneren forstår vi bedre hvorfor. Alt dette og mer i nye Sandnesmagasinet. 

Redaktør -

Nyheter

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Når læreren Kay Karisari Solstad ...

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende ...

Ali Jakupovic (30) fra Arendal debuterer ...

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Lars Fredrik Høiby er vokst opp i Stavanger ...

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin debut som lyriker

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin ...

Med diktsamlingen en dråpe er nok trer ...

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Reidar Lund er en forfatter som ikke bare ...

Det hendte

Takk for at du gjorde meg så fine…”

En baker kan stundom ikke tenke seg livet ...

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

For første gang skal gi mang en ting ...

Da byen var en varemesse verd

Det finnes i hvert fall ett byhistorisk eksempel ...

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Det er ikke alltid at tingene er som de synes ...

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Noen rimsmeder har med betydelig alvor forsøkt ...