Stormfull grantenning

30.11.2011
Stormfull grantenning
Tenning av julegran

Tross vind og regn ble tenningen av julegranen ved Stemmen gjennomført (nesten) som planlagt første søndag i advent.

Treet var til tider ganske skjevt på grunn av den kraftige vinden som herjet Rogaland denne dagen. Dette satte imidlertid ingen demper på gleden hos de om lag 150 fremmøtte, som fikk høre vakre julesanger og korpsmusikk, spise julekaker og drikke julegløgg, og selvsagt også gå rundt treet.

Arrangementet omkring julegranen ved Stemmen er blitt til som en følge av dugnadsinnsats fra gode krefter i bygda. Allerede i fjor varslet Sandnes kommune innstramminger. Juletre på Hommersåk ble tatt ut av budsjettene i 2010. Slik ble det også i 2011, så i år som i fjor er treet betalt av Lions Club Sandnes/Riska. Kostnadene beløper seg til cirka 7000 kroner.

 

Korpset stiller opp

Hommersåk skolekorps er seg sitt ansvar bevisst, og stiller alltid opp til tenningen av granen den første søndagen i advent. Selv om mye går på ren rutine, er det selvsagt også en del som skal organiseres. I fjor frøs nesten musikkinstrumentene fast hos de nissekledde musikantene. I år var det vinden som rev tak i tonene fra messing og trommer. Men skolekorpset stiller opp. Og skal ha all ære for det. Det må i denne sammenheng nevnes at korpset høstet lovord under den store korpskonkurransen Stavanger Open i november, der det ble en førsteplass i underholdningsklassen, i konkurranse mot 13 andre deltakere.

 

Klokkeklang, men ikke fakler

Også kulturkirken Riska gamle kirke er involvert. Ildsjeler fra gamlekirken sørget for klokkeklang som akkompagnement til grantenningen. Bryggen senter stilte trofast opp med fakler til fakkeltoget, og ikke minst åpent senter. Selve fakkelarrangementet måtte avlyses på grunn av den sterke vinden, men tog ble det ned Kaiveien og inn på Bryggen. Og som prikken over i-en i den store dugnadsinnsatsen: Sandnes kommune spanderer strømmen til lysene. 

Tom Gaudland

Nyheter

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Når læreren Kay Karisari Solstad ...

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende ...

Ali Jakupovic (30) fra Arendal debuterer ...

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Lars Fredrik Høiby er vokst opp i Stavanger ...

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin debut som lyriker

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin ...

Med diktsamlingen en dråpe er nok trer ...

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Reidar Lund er en forfatter som ikke bare ...

Det hendte

Takk for at du gjorde meg så fine…”

En baker kan stundom ikke tenke seg livet ...

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

For første gang skal gi mang en ting ...

Da byen var en varemesse verd

Det finnes i hvert fall ett byhistorisk eksempel ...

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Det er ikke alltid at tingene er som de synes ...

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Noen rimsmeder har med betydelig alvor forsøkt ...