Snart åpnes miljøgata

14.02.2001
Snart åpnes miljøgata
Mangor Eikeland

De to største begivenhetene i riskabygda i år skjer samtidig: Åpningen av mijøgata og åpningen av Riskadagene.

Det er ingen tilfeldighet at de to begivenhetene skjer på samme dag. Riskadagskomiteen i Riska Lions Club har ønsket det slik lenge. Og slik får de det. Ordfører Jostein W. Rovik tar seg av det seremonielle.
Miljøgata ned Kaiveien har vært svært etterlengtet i Hommersåk. Prislappen for den 520 meter lange miljøgata lander på 7,63 millioner kroner. Beløpet inkluderer vann, avløp, vei, beplantning og belysning. 40 år gamle betongrør er skiftet ut, det er anlagt fortau på begge sider av veien og plantet en mengde trær.
- Alt har gått etter planen, men vi må nok ta i bruk litt overtid for å bli ferdige til åpningen, forklarer prosjektleder Mangor Eikeland i Sandnes kommune.

Vakrere sentrum
Kaiveien har vært alt annet enn en nytelse for øyet de siste årene. Miljøgaten er et ledd i arbeidet med å forskjønne Hommersåk sentrum, samtidig som trafikksikkerheten skal bli bedre. Fartsgrensen settes ned fra 50 til 40 kilometer i timen, og hele strekningen blir gjort om til forkjørsvei. Gang/sykkelsti og fortau ivaretar de myke trafikantene. Men det blir færre parkeringsplasser enn det var før.
- Vi har kun anlagt parkeringsplasser ved postkontoret og foran Handleriet. Til gjengjeld er det gode parkeringsmuligheter ved den nye kirken, opplyser prosjektlederen.

Redaktør -

Nyheter

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Når læreren Kay Karisari Solstad ...

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende ...

Ali Jakupovic (30) fra Arendal debuterer ...

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Lars Fredrik Høiby er vokst opp i Stavanger ...

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin debut som lyriker

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin ...

Med diktsamlingen en dråpe er nok trer ...

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Reidar Lund er en forfatter som ikke bare ...

Det hendte

Takk for at du gjorde meg så fine…”

En baker kan stundom ikke tenke seg livet ...

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

For første gang skal gi mang en ting ...

Da byen var en varemesse verd

Det finnes i hvert fall ett byhistorisk eksempel ...

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Det er ikke alltid at tingene er som de synes ...

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Noen rimsmeder har med betydelig alvor forsøkt ...