Midt i smørøyet

03.05.2010
Midt i smørøyet
Gabriel Block Watne

Meieriet på Voll er snart historie. Klepp Næringspark AS er framtiden. Og de nye eierne lokker med at anlegget ligger ”midt i smørøyet”: Kort avstand til både flyplass og godsterminal, samt 250 000 innbyggere innenfor en radius på tre mil. Og kanskje best av alt: Veldig lite trafikk.

Det er trekløveret Wiggo Erichsen, Leidulf Heskje og Gabriel Block Watne som har overtatt den store eiendommen på Voll, og etablert selskapet Klepp Næringspark AS. Block Watne er daglig leder.
- Det vi syntes var spennende med Voll meieri var først og fremst beliggenheten i et attraktivt område. Ta dette med kommunikasjon. Det er nok få som tenker over hvor korte avstandene faktisk er til både flyplass, godsterminal, Forus og Stavanger. Her får du heller ingen trafikkø slik som du har i Stavanger og på Forus i rushtiden. Det bor 250 000 mennesker innenfor en radius på tre mil. Og næringslivet i området er både ekspansivt og attraktivt, sier Block Watne og trekker fram oljebransjen som den mest åpenbare.
- Nesten halvparten av denne type virksomhet ligger i Rogaland. Bare i dette området har vi jo Malm Orstad som er naboen til meieriet.

Kontorer allerede ledig
- Hvordan er bygget i dag?
- Bygget er jo i dag et meieri, altså et næringsmiddelbygg. Så dette er jo et aktuelt segment med tanke på utleie. Det kan være enten innen videreforedling av landbruksproduksjon eller lagring og distribusjon. Men det er et ganske fleksibelt bygg, og vi ønsker et mangfold her, sier Block Watne, og legger til at det er fullt mulig å bygge om. Han viser et luftfoto av bygningsmassen.
- Se på bildet her. Det bygget som ligger framme er et reint kontorbygg. Her er det kontorer i både andre og tredje etasje, og de er ledige allerede i dag. Resten av bygget overtar vi ikke før i 2012, og det er det vi jobber fram mot.
Block Watne legger ikke skjul på at det allerede er leietakere som har vist interesse for bygget, men han vil ennå ikke gå ut med noen navn.

Sonderer terrenget
Den delen av anlegget som ikke er kontor består av produksjonshaller, lager og kjølehaller. Hele tomten er på 22 mål, hvorav selve meieridelen er på 14 mål. De to etasjene med kontorer er på totalt rundt 1300 kvadratmeter. Anlegget har innlagt gass fra Lyse. Block Watne sier at de vil prøve å få til et hensiktsmessig leieforhold som tar hensyn til hvordan byggene ser ut i dag. Det betyr for eksempel at de ikke uten videre kan leie ut hele kontordelen før de har fått til avtaler om produksjonsdelen.
- De som vil leie produksjonshallene trenger jo kanskje også kontorer. Nå vil vi først og fremst sondere terrenget og prøve å identifisere hvilke bransjer som kan passe inn her, sier en optimistisk Block Watne.
For å illustrere at den framtidige næringsparken virkelig ligger ”midt i smørøyet” avslutter vi med noen harde avstandsfakta: Fjorten km til flyplassen, fem km til godsterminalen, elleve km til Sandnes sentrum, femten km til Forus og tjuefem km til Stavanger sentrum.

Redaktør -

Nyheter

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Når læreren Kay Karisari Solstad ...

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende ...

Ali Jakupovic (30) fra Arendal debuterer ...

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Lars Fredrik Høiby er vokst opp i Stavanger ...

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin debut som lyriker

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin ...

Med diktsamlingen en dråpe er nok trer ...

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Reidar Lund er en forfatter som ikke bare ...

Det hendte

Takk for at du gjorde meg så fine…”

En baker kan stundom ikke tenke seg livet ...

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

For første gang skal gi mang en ting ...

Da byen var en varemesse verd

Det finnes i hvert fall ett byhistorisk eksempel ...

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Det er ikke alltid at tingene er som de synes ...

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Noen rimsmeder har med betydelig alvor forsøkt ...