Forskjellige faser i livet

03.06.2009

Elin Garborg er konsernansvarlig for landbruk i SR-bank. Det er også hennes inntrykk at bønder som har slått sammen driften ikke har oppnådd den inntjeningen de hadde sett for seg.

- Du kan si at teknologien i dag gjør at du mer rasjonelt kan drive en mye større produksjon. Men, sier hun: Dersom du har fem personer med fem fjos og hver sin økonomi, så blir ikke deres økonomi bedre av å gå sammen i en enhet. De må jo også investere i nytt driftsapparat.

Dersom du investerer for 6-8 millioner, så kommer avdragene her i tillegg, altså kostnader som du ikke hadde før. Men dersom en eller to jobber i den nye driften, og andre tar seg annet arbeid, så kan det være potensial i det, sier Garborg.

Hun understreker likevel at for mange kan det være vel så fornuftig å være liten.

- Dersom jeg tar et eksempel: En som i dag produserer 150 000 liter i et eksisterende fjos uten å investere, kan veldig godt sitte igjen med samme bunnlinje i regnskapet som en stor driftsenhet som har satset på store investeringer. 

- Men kan det være at det lønner seg på sikt?

- Ja, det kan hende, og det er nok også derfor mange velger å starte samdrift. De ser at et stort produksjonsgrunnlag kan være med å sikre driften for framtiden. Det handler jo også om valg i forhold til hvor en er i livet. Dersom du er femti år, og ikke har noen til å overta, så kan en velge å bare ha det som det er. For en som er førti, og har noen til å overta om ti år, kan det stille seg helt annerledes. Strategien til den enkelte vil variere, det er ikke et svar som er det rette, sier Garborg.

Redaktør -

Stikkord i denne artikkelen
Elin Garborg,

Nyheter

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Debuterer med poetisk nysgjerrighet

Når læreren Kay Karisari Solstad ...

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende diktsamling

Norsk-bosnisk kunstner debuterer med tankevekkende ...

Ali Jakupovic (30) fra Arendal debuterer ...

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Di rare tingå me seie te dyrå våre

Lars Fredrik Høiby er vokst opp i Stavanger ...

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin debut som lyriker

En dråpe av livet – Geir Grindstein om sin ...

Med diktsamlingen en dråpe er nok trer ...

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Ordets kraft i etterkrigstidens skygger

Reidar Lund er en forfatter som ikke bare ...

Det hendte

Takk for at du gjorde meg så fine…”

En baker kan stundom ikke tenke seg livet ...

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

Varemagasin vakte ”opsikt viden om”

For første gang skal gi mang en ting ...

Da byen var en varemesse verd

Det finnes i hvert fall ett byhistorisk eksempel ...

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Søndagsskolen som var hverdagsskole

Det er ikke alltid at tingene er som de synes ...

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Seilskuter som aldri fikk sin sang …

Noen rimsmeder har med betydelig alvor forsøkt ...